Jak vybrat tiskárnu

Než se dostaneme k výběru samotné značky a konkrétního typu tiskárny, je třeba si určit 1-3 hlavní parametry, které pro nás jsou ve výběru určující. To nás přivede základnímu rozhodnutí - jaký typ tisku je pro naše užívání ten pravý - a tedy:

Tiskárnu laserovou, inkoustovou nebo jehličkovou?

Pro větší přehlednost si můžeme tiskárny rozdělit do tří skupin. Liší se svými možnostmi, technikou tisku, výkonem, kvalitou i rychlostí tisku, od každého druhu existují levnější i dražší modely, podívejme se na ně tedy postupně a trochu zevrubněji.

Začalo to jehličkami

Jedná se o nejstarší typ tiskáren, u nichž jsou textové znaky skládány z bodů tiskové hlavy. Každý jednotlivý bod je vykreslován jehlou, ovládanou pomocí elektromagnetu, buď přímo nebo prostřednictvím vahadélka. U většiny jehličkových tiskáren jsou jehličky uloženy ve vertikální poloze, u modernějších typů je lepší kvality tisku dosahováno větším počtem jehliček, který umožňuje zvýšení hustoty jejich dopadu na papír. Na rozdíl od psacího stroje u ní lze vybírat i různé druhy písma a případně tisknout i jednoduché symboly a obrázky. 

Papír u jehličkové tiskárny prochází pod válcem, před nímž je umístěna barvicí páska, přes kterou jehličky tisknou svými dopady z jednotlivých bodů znaky a písmena. Počet jehliček v tiskové hlavě má vliv na kvalitu tisku. V dnešní době je tento typ tiskárny využíván již méně, ale stále se s ním setkáme, především tam, kde není důležitá příliš velká kvalita a rozlišení při tisku. Využívá se tedy například při tisku účetních sestav, v pokladnách, bankomatech, prodejních terminálech a podobně.

 

Výhody jehličkové tiskárny

  • náklady na tisk jsou ze všech typů tiskáren bezesporu nejnižší
  • nacházejí využití při tisku na nekonečný (traktorový) papír s více kopiemi při použití uhlového (kopírovacího) papíru
  • vykazují velkou odolnost vůči teplotním výkyvům a špatnému provoznímu prostředí
  • jsou konstrukčně jednoduché, tudíž umožňují velmi snadnou výměnu pásky, i případné opravy jsou snadné a levné

 

Nevýhody jehličkové tiskárny

  • nízká kvalita tisku, vysoká hlučnost
  • omezená paleta barev (podle pásky)
  • nízká rychlost u složitějšího tisku i s jednoduchou grafikou

 

Bez pásky se netiskne

Barvicí pásky do jehličkových tiskáren jsou levné a odvedou spolehlivě svou práci, nejčastěji se setkáme s černou a červenou variantou. Výměna je jednoduchá, není na ní třeba volat technika. Jen je důležité dát pozor na kompatibilitu. Jehličkové tiskárny nejsou všechny stejné. Zda se jedná o vhodnou pásku, to zjistíme z popisu výrobku. Renovované pásky už příliš kvalitní tisk nezaručují, při jejich ceně se rozhodně vyplatí koupit novou. Snaha o barevný tisk se projevila i u tohoto typu. Ovšem s použitím vícebarevné pásky a opakovaného tisku jinou barvou u stejného místa, stejně nebyly výsledky uspokojivé, pro barevný tisk se jednoduše barevná páska nehodí. Dnes se používají téměř výhradně pásky v černé barvě.

 

Počet jehliček s ohledem na kvalitu

První modely byly vybaveny pouze jednou nebo dvěma jehličkami a byly velmi pomalé. Sedmi-jehličkové už znamenaly výrazné zrychlení i zvýšení kvality tisku. Je-li tiskárna vybavena devíti jehličkami, kvalita se blíží tomu, co produkuje kvalitní elektrický psací stroj, nejvyšší kvalitu nabízejí tiskárny se 24 jehličkami, vhodné i pro tisk dokumentů, u nichž se spokojíme s nižším rozlišením.

 

INKOUSTOVÁ TISKÁRNA  nabízí kvalitu i rychlost

Tiskárna za přijatelnou cenu, pro domácí použití jako dělaná. Barevnou kombinací s fotopapírem z ní získáte i obrázky, které si s profi-fotkou nezadají, co se kvality týče. Tisková hlava je opatřena mikroskopickými tryskami, které vystřikují inkoust na papír. Náplně jsou snadno dostupné, můžete si dokonce vybrat , zda zvolíte tiskárnu s jednotlivými náplněmi nebo s celou výměnnou cartridgí. Někdy je zásobník řešen samostatně s černou barvou.

 

Inkoustová tiskárna se hodí ke každému počítači

Tyto tiskárny se poprvé objevily už v sedmdesátých letech, po vyřešení problémů se zasycháním inkoustu a s novým technickým řešením se staly díky nízké ceně a vysoké kvalitě prakticky nezbytným doplňkem téměř každého domácího počítače, což platí dodnes. Připojení je velmi snadné, lze využít sériového portu nebo USB rozhraní, některé tiskárny mají i Bluetooth připojení. Kvalitu tisku ovlivňuje z velké části i použitý papír, nesmí se na něm rozpíjet a nadměrně vsakovat inkoust, potom jsou výsledky tisku vynikající. Tyto tiskárny se hodí pro tisk dokumentů i grafiky včetně fotografií. Protože při navlhnutí nebo jiném styku s vodou hrozí rozpití tisku, je vhodné důležité dokumenty laminovat a tak ochránit před poškozením.

A jak je to s inkoustovými tiskárnami při porovnání předností a záporů?

 

Výhody inkoustové tiskárny

  • vysoká kvalita tisku včetně obrázků, tichý provoz
  • prokreslený tisk včetně detailů, výborné i na fototisk
  • lze na nich tisknout barevně i černobíle
  • nízká pořizovací cena

 

Nevýhody inkoustové tiskárny

  • inkoustový potisk se vodou rozpouští i po zaschnutí
  • náplně jsou poměrně drahé
  • trysky se při delším nepoužívání mohou zaschlým inkoustem úplně nebo částečně ucpat
  • živé barvy inkoustů se stárnutím zhoršují a blednou

 

LASEROVÁ TISKÁRNA  je hlavně pro profíky

Jedná se o moderní technologii, u níž je princip poměrně složitý a zabral by dlouhý popis. Nám, jako uživatelům, ale postačí vědět, že pro tisk musí laserový paprsek vykreslit obraz pro budoucí tisk na světlocitlivý válec, na který je nanášen i toner (barvivo). Ten na světelně exponovaných místech zůstane a je mechanicky přenesen na papír, kde v závěrečné fázi tisku dojde k jeho tepelné fixaci. S touto technologií přišla jako první firma Xerox, sloužila nejprve pro kopírku později i pro samostatnou tiskárnu. S laserovou technologií se stal dostupným vysoce kvalitní a současně rychlý tisk textových dokumentů i obrázků.

 

Velký výběr v laserovém tisku

Můžeme se setkat i s tiskárnami, které zvládnou bez problému větší formáty papíruAlternativní tonerové kazety snižují výrazně i náklady, protože stojí zpravidla zlomek ceny nové značkové náplně. Laserové tiskárny se vyrábějí jako černobílé i jako barevné, k laserovým tiskárnám se přiřazují často i LED tiskárny, jež fungují na prakticky stejné principu, k nasvícení světlocitlivého válce u nich však slouží LED diody. Připojení k počítači je shodné jako u inkoustových tiskáren, často je možné tiskárnu rovnou ovládat z klávesnice počítače. Výměna kazety s tonerem bývá snadná a rychlá, zvládne ji opravdu každý.

 

Výhody laserové tiskárny

  • vynikající kvalita tisku, nemaže se a nerozpouští vlhkostí
  • při používání alternativních náplní vychází tisk velmi levně
  • velice rychlý tisk (až 60 stránek za minutu!)
  • vhodná pro větší objemy tisku
  • tichý provoz
  • toner nezasychá a nestárne

 

Nevýhody laserové tiskárny

  • vysoká pořizovací cena, klesající jen pozvolna
  • potřebuje po zapnutí určitý čas "na zahřátí", tisk nemůže probíhat hned
  • při tisku fotografií je výsledek občas ve srovnání s inkoustovou tiskárnou jakoby trochu "plochý"

 

Výběru vhodné tiskárny pro konkrétní účely budeme věnovat samostatný článek.