Papíry pro tisk

Není papír jako papír

Do stolní tiskárny nelze "vrazit" jen tak nějaký papír a očekávat skvělé výsledky - je třeba zvolit ten správný typ. Tudíž se v typech papírů, formátech a povrchovém provedení a dalších důležitých detailech je třeba alespoň trochu (nebo raději pořádně) orientovat. Správná volba papíru má totiž výrazný vliv na kvalitu tisku, kontrast a čitelnost u textu i dokonalé probarvení u tisku fotografií nebo jiných barevných materiálů, kromě toho vhodně zvolený papír prochází tiskárnou bez problémů a mačkání nebo zasekávání... A v neposlední řadě je přihlédnout i k tomu, že vhodný papír značně prodlouží životnost tiskárny.

 

Formáty papírů pro tisk

Formáty řady A se používají bezesporu nejčastěji a vzájemné vyvážení jejich stran je dáno poměrem 1 : √2, který bývá často označován jako takzvaná „brána harmonie“. Poměr délek stran je následně zachován při každém přeložení delší strany archu na polovinu. Základním formátem je A0, ovšem pro potřeby domácího i kancelářského tisku se používá především formát A4 (210 x 297 mm). Pro větší tisky dvojnásobek označovaný A3 (297 x 420 mm). Dalším takzvaným rozšiřujícím formátem je řada B. Nejčastěji používán je z této řady typ B4 o rozměrech 250 x 353 mm. Formát řady C je navržen pro obálky, jedná se o geometrický průměr mezi řadou A a B.

Prakticky všechny typy tiskáren umožňují nastavení tisku i na menší nebo atypické formáty papíru, toho lze využít například při dotisku na předtištěné předlohy (diplomy, gratulace apod). Omezeni jsme jen maximálními rozměry papíru, které jsou u každé tiskárny uvedeny.

Papír pro jehličkové tiskárny je občas dodáván i jako traktorový neboli nekonečný, u něj rozhoduje jen jeho šířka.

 

Lze tisknout i více stránek současně

Tiskneme-li víceprodukci, znamená to, že na jednu tiskovou stránku umístíme v předloze několik dokumentů, které po vytištění rozřežeme nebo složíme - lze tak při správném vyřazení předloh a oboustranném tisku vytisknout i několikastránkové prospekty a dokumenty. Při opakovaném tisku na druhou stranu již potištěného papíru je třeba použít kvalitní hlazený papír s vyšší gramáží (o tom za chvilku), aby nedocházelo k jeho zachycování v mechanismu tiskárny.

 

Gramáž papíru

U papíru se zpravidla jen vzácně udává síla. Nejpoužívanějším označením je bezesporu gramáž. Co to vlastně je? Gramáž je číselné označení, které udává, hmotnost papíru o ploše 1m2 v gramech. Pro stolní tiskárny se používá na běžné dokumenty nejčastěji papír v gramáži od 80 do 120 g/m2, který je nejlevnější a snadno dostupný. Papír o vyšší gramáži (130 - 250 g/m2)se hodí pro tisk dokumentů a dalších podkladů, které mají působit trochu reprezentativněji. Tiskárny běžně zvládnou i gramáž 300 až 350 g/m2 (na vizitky a podobně), ovšem potom je doporučeno (pokud se nejedná o speciální tiskárnu) vkládání jednotlivých listů pomocí speciálního podavače nebo ještě lépe ručně po jednom.

 

Povrchová úprava papíru

Pro tiskárny se hodí hladký, bezdřevý kancelářský papír, označovaný i jako "xeroxový" nebo xerografický. Ten může být leskle nebo matně natírán, většinou oboustranně. Potom ani při tisku není důležité dbát na to, jakou stranou nahoru ho do tiskárny vložme. Tyto papíry jsou dostupné běžně v gramáži od 80 do 300 g/m2.

Křídový papír se vyznačuje o něco vyšší gramáží (90 - 350 g/m2) a v lesklém nebo matovém provedení. Matová křída při dopadu světla působí kontrastně s tiskem a zvyšuje tak čitelnost, používá se pro tisk textu. U lesklého provedení zase vynikne barevnost, jas a kontrast obrázků, takže tento typ papíru se používá pro barevný tisk fotografií a grafiky, text se z něj čte obtížněji. Pokud je jedna strana křídového papíru matná a druhá lesklá, lze používat pro tisk obě, vždy si tedy podle účelu vyberte tu vhodnější. Nebo si to na jednom papíru jednoduše vyzkoušejte...

Strukturovaný papír je vhodný pro tisk blahopřání, pozvánek, kondolencí a dalších slavnostních tiskovin v malém množství, přece jen strukturovaný povrch není pro tiskárnu to pravé a větší náklady nelze s čistým svědomím pro domácí nebo kancelářskou tiskárnu doporučit.

Velmi efektně vypadá tisk na metalickém nebo perleťovém papíru, lze na něj tisknout v inkoustové i laserové tiskárně a hodí se k vytváření dekorativních nebo uměleckých tisků.

Průhledné a samolepící fólie lze využít i pro tisk štítků, nálepek a označení, jsou vhodné pro inkoustové tiskárny bez výhrad, pro laserové jen výrobky, které jsou k tomu určeny a snesou vysokou teplotu při vypalování toneru bez deformace nebo poškození.

Samopropisovací papíry se používají někdy pro jehličkové tiskárny, pro laserové a inkoustové v žádném případě.

Speciální papíry pro umělecký tisk napodobují svou strukturou ručně vyráběný papír, lze jimi nahradit na přípravu poměrně náročný knihtisk téměř k nerozeznání. Mohou imitovat i kůži nebo mít originální ražbu, případně vodotiskový podtisk.

Termopapír se používá pro termosublimační tiskárny a od klasického papíru se odlišuje tím, že je potažen tepelně citlivou vrstvou. Využívá se hlavně u pokladen a terminálů nebo pro tisk vstupenek, dodává se nejčastěji v roličkách o různé šířce. Také termopapír se vyrábí v různých gramážích.

Zajímavé jsou i stéle oblíbenější nažehlovací papíry, které po potištění lze pomocí žehličky přenést na textil, například na tričko.

O fotografických a samolepicích papírech jsme uvedli samostatný článek, který se jejich problematikou obšírněji zabývá.

 

Označování kvality papíru

Někdy se můžeme setkat i s označením kvality papíru písmeny A, B a C. Co to znamená?

  • Papíry s označením A jsou nejkvalitnější, ovšem také cenově stojí nejvýš. Jsou vhodné pro špičkové inkoustové i laserové tiskárny a kopírky, mají oboustranně hlazený povrch a jednotlivé listy se snadno oddělují, podavač s nimi ochotně spolupracuje.
  • Typ B se hodí prakticky do všech laserových i inkoustových tiskáren, je cenově přijatelný a díky nízké prašnosti je k tiskárně šetrný. Ekonomicky i uživatelsky optimální typ papíru pro kancelář i domácnost. Nehodí se do rychloběžných tiskáren (50 a více tisků za minutu).
  • Papír s označením C je sice nejlevnější, ale tomu odpovídá i často nižší kvalita. Pro jednostranný tisk běžných dokumentů je ale použitelný bez problémů, ovšem občas z něj v tiskárně ulpívá vrstva prášku, kterou je třeba odstraňovat.

 

Pár tipů na konec:

► Vždy je lepší použít kvalitnější papír, než na něm ušetřit a potom muset kupovat novou tiskárnu nebo investovat do drahé opravy.

► Vyplatí se vyzkoušet víc druhů papíru a potom si podle výsledku zvolit ten pravý. Ne všechny tiskárny totiž tisknou stejně a co bude na jedné dokonalé, nemusí na jiné stát za nic.

► Staré, zaprášené a zažloutlé papíry raději do tiskárny nevkládejte, pokud je chcete využít, tak na ručně psané poznámky a podobně.

► Papíry pro tiskárnu ukládejte na suchém místě se stálou teplotou. Pokud byly uloženy v chladnu, po přenesení do temperované místnosti je nechte alespoň 24 hodin před tiskem "odležet".