Tisk fotografie

Klasické fotografie s použitím vývojky a ustalovače si kromě profesionálů a největších nadšenců už doma asi nikdo nedělá, pokud tedy chcete pěknou fotku (většinou barevnou) můžete si vybrat mezi cestou do fotoateliéru nebo si ji vytisknout sami. Nejste ničím omezeni, sami si nastavíte kvalitu obrázku, velikost fotografie, doladíte detaily a tisknete požadovaný počet kopií. Ovšem zase tak jednoduché to není, musíte si vybrat vhodnou tiskárnu a k ní potom také vhodný fotopapír.

 

všestrannost inkoustové tiskárny

K výhodám inkoustových tiskáren patří přijatelná cena, velký barevný gamut (dosažitelná oblast a rozsah barev) a samozřejmě hlavně tisk v prvotřídní kvalitě. I tyto tiskárny mají ale své nevýhody, k nimž patří například poměrně pomalý tisk, potřeba použití potahovaných papírů pro dosažení dokonalého výsledku, při méně častém používání může v tiskárně i zasychat inkoust. Nevýhodou je i možnost rozmazání vodou nebo pouhou vlhkostí.

Výběr vhodného papíru:

Výběr fotopapírů pro inkoustové tiskárny je velký, uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. Pokud tiskneme na inkoustové tiskárně, můžeme zvolit matný, polomatný nebo lesklý fotopapír v nejrůznějších formátech a gramážích, záleží na naší volbě. Každý má své přednosti a zápory, podívejme se na ně tedy trochu zevrubněji. U zmíněných povrchů ještě můžeme vybrat fotopapír podle textury, k dispozici je nejčastěji hladká, sametová a strukturovaná.

Fotopapír má vždy o něco vyšší gramáž než běžný papír, používaný k tisku kancelářských dokumentů, nejčastěji od 130 do 350 g/m2. Gramáž je vždy na balení fotopapírů vyznačena, pokud použijeme papír o vysoké gramáži, je vhodnější využít ručního zakládání, které je u většiny tiskáren k dispozici. U každé tiskárny bývá také uvedeno, jakou gramáž je pro tisk vhodné používat.

Fotopapír na první pohled připomíná klasické fotografické papíry, ovšem místo původní světlocitlivé vrstvy je opatřen speciální vrstvou, přijímající barevný inkoust. Tím se výrazně odlišuje od běžných kancelářských papírů, které touto vrstvou opatřeny nejsou a pokud bychom na ně tiskli barevný obrázek, většina inkoustu by se vsákla. V takovém případě by byl i z opravdu špičkové tiskárny výsledný tisk fotografie na okrajích lehce neostrý (jakoby rozpitý) a barvy by nebyly dostatečně výrazné. Někdy se používají i fotopapíry, které mají zadní stranu po stržení ochranné fólie samolepicí, což využijeme při jejich umisťování do alba nebo kamkoli jinam, nepotřebujeme potom lepidlo ani růžky na fotografie. U fotopapíru bývá uvedeno i rozlišení, vhodné pro tisk.

Pro tisk na inkoustové tiskárně se nejčastěji používají fotopapíry formátu A4 nebo A5, pokud na papír umístíme větší počet obrázků, po zaschnutí je rozstříháme nebo lépe rozdělíme řezačkou. Pro tisk fotografií se někdy používají i formáty 10 x 15 cm a 13 x 18 cm.

 

termosublimační tiskárny pro obrázky

Tento typ tiskáren výborně reprodukuje fotografie a grafiku, ale moc se nehodí pro tisk textových dokumentů, takže chceme-li tisknout i běžný text, zůstaňme u inkoustu. Termosublimační tiskárny pracují na principu suchého tiskového procesu, u kterého intenzita barvy graduje v závislosti na použité teplotě. Fototisk je velmi odolný a detailní, s plynulými přechody. Tiskárny v mobilním provedení lze snadno připojit k chytrému telefonu nebo jinému přenosnému zařízení, stolní provedení připomíná klasickou tiskárnu.

Výběr vhodného papíru:

Pro tyto tiskárny s používá speciální fotopapír, který se od běžných fotopapírů odlišuje - na omak působí spíš jako plast. Barva se nachází na přenosové fólii a odpařováním se z ní přenáší s následnou fixací na papír za pomoci kondenzačního procesu. Pro sublimační tisk se dodávají papíry hlavně v menších formátech, odpovídajících klasickým fotografiím. 

 

Laserové a LCD tiskárny

Tisk barevné fotografie z laserové tiskárny je kvalitní, ovšem nutno přiznat, že kvality inkoustové tiskárny nebo dokonce profesionální fototiskárny nedosahuje. Je to dáno tím, že rozlišení i barevný rozsah jsou u laserové technologie přece jen nižší.

Výběr vhodného foto papíru:

Můžeme použít běžný fotopapír s matným, polomatným nebo lesklým povrchem, v gramáži od 135 do 250 g/m2, případně i s vyšší gramáží. Použít je možné i papíry samolepicí, ovšem jedině s bezpečnostním okrajem, aby při tisku teplem nedošlo k zatečení lepidla do tiskárny a k jejímu poškození.