Zobrazovací válec - srdce každé tiskárny

Bez tiskového válce by nemohla laserová tiskárna nebo kopírka jednoduše vůbec fungovat, je to velmi důležitá součást a její kvalita i aktuální stav výrazně ovlivňuje kvalitu tisku. Někdy se můžeme setkat i s dalšími označeními, například zobrazovací jednotka, OPC nebo zobrazovací buben.

Kvalita válce je pro tisk rozhodující

Opotřebení zobrazovacího válce znamená nutnou výměnu, jinak bychom už kvalitního tisku nedosáhli se sebelepším tonerem a papírem. Někdy dojde jen k jeho znečištění (o čištění si povíme o kousek dále). V zásadě platí, že životnost tiskového válce je několikanásobně větší, než doba vyčerpání obsahu toneru, výměna proto není nutná při každé výměně tonerové kazety. Životnost válce (udávaná řádově v desítkách tisíc potištěných stran) je různá i podle toho, jak velkou plochu nejčastěji potiskujeme, zda se jedná o text nebo i o obrázky a podobně. Válec je možné používat i po dosažení oficiálního konce životnosti, ovšem kvalita tisku se začne rapidně snižovat.

 

Není tiskárna jako tiskárna

Tonerové kazety se zabudovaným válcem se používají především u menších a levnějších stolních tiskáren a označují se občas i jako "kombinované tonerové kazety".

Pokud je ale zobrazovací válec instalován odděleně v samostatně výměnné části, je třeba ho po určitém počtu zhotovených kopií vyměnit - většinou se jedná o čtyřnásobek až osminásobek životnosti tonerové kazety, čas používání se liší typem tiskárny či kopírky i obsahem a plochou tisku. Protože originální tiskové válce jsou poměrně drahé a občas navíc špatně k sehnání, používají se nejčastěji kompatibilní válce, které odvedou stejnou práci za menší náklady, tudíž výhodněji.

 

Jak zobrazovací válec vypadá a jak se mění

V podstatě jde o hladkou hliníkovou trubici, která je o něco delší, než je šíře maximálně tisknutelného formátu. Prostřednictvím LED diody je ozářena fotocitlivá vrstva, takže tonerový prášek se přichytí na místech, kde proběhne tisk. V místě dopadu laserového paprsku dojde totiž následně ke změně elektrického náboje a to poslouží k přenosu toneru. Poté dojde k jeho vypálení na papír, ale to už samozřejmě není funkce tiskového válce.

  • Před výměnou válce je třeba mít jistotu, že není s tiskem problém jen kvůli tomu, že například došel toner, zobrazovací válec je znečištěný nebo je tiskárna chybně nastavena.

 

Pokud jsme si jisti, že je válec skutečně vadný nebo opotřebený, otevřeme víko tiskárny, za nímž se nachází zásobník s tonerem (u některých typů je válec umístěn mezi tonery) a provedeme výměnu válce. Ideální je pokračovat dál přesně podle návodu, u různých tiskáren se totiž postup výměny může v lecčem odlišovat. Před výměnou necháme vždy tiskárnu dostatečně vychladnout, při tisku se produkuje značné množství tepla a spálit se přece určitě nechceme. Nový válec bez zbytečných prodlev vložíme do přístroje, snažíme se pokud možno zabránit dopadu přímého slunečního záření na citlivý povrch válce.

 

Kdy se výměna tiskového válce provádí?

Při používání tiskárny povlak tiskového válce pozvolna stárne a v důsledku toho ztrácí své fotoelektrické vlastnosti. Navíc trpí samozřejmě i mechanickým namáháním (při kontaktu s povrchem papíru). Používání méně kvalitního papíru s nehlazeným povrchem a hodně tenkého papíru sice může být z jedné strany úsporou na spotřebním materiálu, ale zase se projeví na častější nutnost výměny tiskového válce, takže vlastně se tímto způsobem reálně ušetřit nedá. U výměnných válců se životnost pohybuje v průměru mezi 20 000 až 25 000 vytištěnými stránkami.

Většinou tiskárna reaguje na displeji požadavkem nového tiskového válce po dosažení výrobcem určeného počtu výtisků, výměna (nebo čištění tiskového válce) je zapotřebí i v případě, že se na vytištěných materiálech objevují ve svislém směru pruhy, nepotištěná místa nebo rušivé vzory, které tam nepatří.

 

Čištění tiskového válce

Jedná se vždy o lehce rizikovou činnost. S trochou pečlivosti ale znečištěnou plochu tiskového válce můžeme očistit pomocí čistého lihu na vatové tyčince. Fotocitlivý válec nesmí přijít do styku s žádnou jinou kapalinou a nelze na něj sahat prsty. Vždy je třeba před čistěním tiskárnu vypnout a nechat vychladnout, pro případ úniku toneru pod válec umístíme kus papíru nebo látky.

Na vzorku vadného tisku vyhledáme přibližně místo, kde je válec znečištěný (podle svislých závad v tisku). Pokud je na válci nalepený zbytek toneru nebo kousek papíru, vatovou tyčinkou s lihem ho opatrně odstraníme, v žádném případě nepoužíváme ostré nástroje a sílu! Jedná-li se o tiskárnu barevnou (s více válci), zaměříme se na ten, u kterého je v tisku rozlišitelná barevná chyba.

 

Tiskárna může být opatřena i více válci

To je výhradně případ velkých, profesionálně používaných tiskáren, u kterých je pro každou tiskovou barvu samozřejmě určen jeden samostatný válec (černá, azurová, purpurová a žlutá). Výměny válců, kontrolu nastavení a servis pro tyto přístroje je mnohdy lepší přenechat firemním odborníkům.

 

Kompatibilní zobrazovací válec se rozhodně vyplatí

Originální válce sice pocházejí přímo od výrobce a jsou zárukou maximální kvality, ovšem v peněžence nebo na účtu nás, obrazně řečeno, jejich pořízení docela "zabolí". Naštěstí jsou kompatibilní tiskové válce schopné prokázat nám při tisku tu samou službu a dosáhnout srovnatelné kvality. Ušetřit můžete řádově několik stovek až tisícovek (!!!) korun, což je pro uživatele bezesporu zajímavé. Kompatibilní válce vydrží zpravidla stejně dlouho jako originály, takže je to řešení opravdu výhodné.